Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
14 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor.

Konu: restoratör olmanın altın kuralları nedir?

Standart restoratör olmanın altın kuralları nedir?

bırısı bana ıyı bı restoratör olmanın altın kurallarını soylesın lutfen
    Konu euludag tarafından (14.09.08 Saat 19:26 ) değiştirilmiştir.

2. Standart

konu açılalı aradan bir hafta geçmesine rağmen kimse bi cevap yazamamış altın bir kuralı yok herhalde bizim mesleğin :P bilmiorum henüz öğrenciyim ama bence bu altın kurallardan biri SABIR olabilir mi acaba???bi de ileri düzeyde autocad bilgisi ve kullanımı? lütfen aktif olarak bu işi yapanlar yardımcı olsun ve bizlere yol göstersin
    safranbolu myo restorasyon

3. Wink

bu mesleğin altın kuralı işini sevmek

yeri geldiğinde bir bulmaca çözer gibi yapıyı çözmen gerekecek açılıp kapatıaln pencere kapı boşlukları gibi...

yeri geldiğinde eski bir fotoğrafla restitüsyon projesinin değişmesi gibi (teslime son gün kala)

yeri geldiğinde seni çileden çıkana cephe işlemeleri (özellikle moloz taş duvar)

yeri geldiğinde ekibinle ölçümde geçirdiğin eğlenceli günler (mesela içerde bayanlar varken hamam damında ölçüm yapmaya çalışmak)

yeri geldiğinde acısıyla tatlısıyla bu mesleği sonuna kadar sevmek

çünkü yaptığın yapılar cumhuruyet dönemi yapılar olmadığı sürece kopyala yapıştır yapamayacaksın

4. Standart evet yasemin hanım

belki bu forma bir daha girmeyeceğim ama geçerken uğradım say
    bu işte başarı teknoloji olmasın?
    yei çıkan 3D laser scanner ve bununla kullanılan software leri incele bul
    sana anahtar kelimeyi vereyim "riegl" bukelimeyi google yaz ve bak bakalım
    türkiyede var ve bunu kullanarak yapılan projeler ufkunu inanılmaz genişletecek ve sizede ihtiyaç var bak ve gör
    2 anahtar kelime sokkia bunları birleştir.

5. Standart

ıyı bır restoratör olmanın sartı yaptıgın ısı sevmen ve restorasyonun her alanında calısıp sana uygun alanı bulup kendını en ıyı sekılde bu alanda yetıstırmen altın kural herkesın kendınde saklıdır

6. Standart

selam yasemin
    sorun bı okadar zor ve dusundurucu ılk defa kendımde sorguşladım bu soruyu ve bence ıyı bır restorator olmanın basında bence kesınlıkl hırs gelıyo bu ıs cıddı stres ve devamlı mucadele var zamanla yarısma var cunku sana bellı bı zamanda kusursuz bı ıs ıstenıyo bunun ıcın yılmadan verılen ısı en ıyı sekılde yapman gelıyo bence bunu destekleyen tek kavram hırs ama kendını yıpratmadan tabı songulun dedıgı gıbı yaptıgın ısı sevıp benımsemende cabası.....

iyi bir restoratör olmak mı
    evet güzel soru
    sanırım restorasyon hizmetlerinin denetim işlemleri sıkı tutulmadığı müddet çe restoratörlük iş veren tahakkümü altında kalacak gibi gözüküyor.
    ama mesleğini sevmek ve bu meslek üzre doğru bir çizgi üzerinde gidilirse başarının da birçok meşakkat karşısında muhakkak vaki olacağıdır.
    kütahya restorasyon 2005

8. Standart

İyi bir restoratör olabilmenin yolu, bir bakıma iyi restoratörleri takip etmekle olur... İyi de, iyi bir restoratörü veya restoratörleri nerede bulacağız deyilmi efendim?
    Bayezidden Aksaraya doğru inerken (Aksaraya gideriken çevirdiler yolumu-yolumu
    Beş on polis bağladılar kolumu-kolumu
    Balat uğramaz, doğru Fener on paraya nane şeker... İst. türküsü) Sultan Bayezid'den kalma Patrona Halil nam sergerdenin, vaktiyle işlettiği hamamın restoratörleri yanında rahle-i tedrise başlarsanız "fevkaladenin fevkinde"* restoratör olursunuz efendim.
    * Bülent Ersoy'a aid ifade

9. Standart

Ayrıca: Sanatkar olmaya özenmeli ve yaptığın işlere özen göstermelisin. Tabii, ayrıca bu işler istidat ve kabiliyet sahibi de olmayı gerektirir. "Yığma çakıl ile sokma akıl yerinde durmaz" da nasıl dağılırsa, müstaid olmayanda müstefid olup sanatkar olamıyor. Olsa olsa "sanatçı" oluyor.

Restorasyon bir tarife göre, sanatın usullerine göre ve çok bilgece yani üstadane yapılan tamirattır. Bu itibar ile hangi sanat şübesinde mütehassıs olmayı düşünüyorsanız o sanatın evvel emirde sanatkarı ve ustası olmalısınız. Öyle piyasadakiler gibi umumi manada restoratör olunmaz. Olunsa olunsa "sanatçı" gibi restaratörcü olursunuz. O restaratörcülerden kaytak bir partinin taifesi içinde bol miktarda var. Surları sarayları İstanbul'un çeşmelerini s.... sıvıyorlar... Bu heriflerin yedikleri "naneli herzelerin" önüne keçmek için bir an evvel yetişmelisiniz. Mesleğine karşı göstermiş olduğun ciddi hassasiyeti tebrike şayan buluyorum. İnşaallah muvaffak olursun.
    Netice-i kelam: "Ettekrar ü ahsen velev kane yüzseksen" mesel'ine uyan bir başka mesel'ide tekrarda fayda mülahaza ediyorum. "Hocaların dediğini yap; ammaaa yaptıklarını sakın örnek alma ve yapma" vesselam.

10. Standart

kural`mı dedin şu belki işine yarayabilir

eskiyi bilicen, yeniyi tanıyıcan,işini sevecen gerisi beceri ve sabır

ama eksik birşeyler var dersen:öğrenmeye açık araştırmaya yatkın bilgiyi kullanmaya elverişli ol derim saygılar...

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)